STATUT FUNDACJI
„EDUKACJA PRAKTYKA ROZWÓJ”
Rozdział I. Postanowienia ogólne
§1
Fundacja pod nazwą „EDUKACJA PRAKTYKA ROZWÓJ”, zwana dalej Fundacją, ustanowiona przez Panią Teresę Martyniuk, Annę Szymczak, Grzegorza Pęczek, zwanymi dalej „Fundatorem”, aktem notarialnym z dnia, nr rep., sporządzonym przez notariusza Bartosza Pilarczyka z Kancelarii Notarialnej w Sopocie (81 – 853), przy Al. Niepodległości 723, działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 1991 r. Nr 46 poz. 203 z późn. zm.) oraz postanowień niniejszego statutu.
§2
- Fundacja ma osobowość prawną.
- Nadzór nad Fundacją sprawuje minister właściwy do spraw edukacji.
§3
- Siedzibą Fundacji jest Sopot.
- Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów, może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
- Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
- Fundacja może:
- tworzyć oddziały, zakłady, filie i przedstawicielstwa w kraju i za granicą
- tworzyć i przystępować do spółek handlowych lub uczestniczyć w fundacjach.
§4
Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
§5
- Fundacja jest organizacją pozarządową, prowadzącą działalność pożytku publicznego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
- Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach niezbędnych do prowadzenia działalności statutowej.
- Dochody z prowadzenia działalności gospodarczej będą przeznaczone na realizację celów działalności statutowej.
§6
- Fundacja może używać znaku graficznego, który odróżnia ją od innych tego typy placówek.
- Fundacja używa pieczęci z napisem w otoku treści: „FUNDACJA EDUKACJA PRAKTYKA ROZWÓJ”.
§7
Fundacja może ustanawiać certyfikaty, odznaki, medale honorowe, i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Fundacji.
Rozdział II. Cele i zasady działania fundacji
§8
Fundacja prowadzi działalność o charakterze pożytku publicznego w zakresie realizacji następujących celów:
- Inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań w edukacji, nauce lub zarządzaniu wiedzą.
- Upowszechnianie wiedzy na temat nowoczesnych metod kształcenia, innowacji w edukacji lub innowacji w zarządzaniu zasobami intelektualnymi.
- Poszerzanie świadomości społecznej w dziedzinie edukacji, nauki i funkcjonowania rynku pracy.
- Propagowanie dobrych praktyk w dziedzinie nauki, edukacji i zarządzania oświatą.
- Promowanie osób fizycznych i prawnych o szczególnych osiągnięciach w dziedzinie wspierania edukacji i jakości kształcenia lub kreowania społeczeństwa uczącego się i podstaw gospodarki opartej na wiedzy.
- Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, efektywności uczenia się, nabywania i rozwijania umiejętności negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów i problemów oraz innych umiejętności z zakresu komunikacji społecznej.
- Pomoc młodzieży i dorosłym w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia, zawodu i planowaniu kariery zawodowej.
- Rozwijanie i umacnianie postaw ukierunkowanych na aktywne współdziałanie w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i uczącego się.
- Promowanie działalności osób fizycznych i prawnych prowadzących działalność naukową, naukowo-techniczną, oświatową, edukacyjną, w zakresie zarządzania wiedzą, kultury, kultury fizycznej i sportu lub ochrony środowiska.
- Wspieranie rozwoju zawodowego osób pracujących, bezrobotnych oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym i osób starszych.
- Wspieranie podejmowania działań gospodarczych i rozwijania przedsiębiorczości.
- Wspierania doboru kompetentnych pracowników dla przedsiębiorstw, urzędów, instytucji i organizacji.
- Wspieranie aktywizacji lokalnego biznesu, także poprzez współpracę z placówkami edukacyjnymi.
- Promowanie i wspieranie angażowania się biznesu w rozwój środowiska lokalnego, m.in. w zakresie edukacji.
- Prowadzenie działalności edukacyjnej i badawczej promującej rozwój zawodowy oraz inicjatywy społeczne.
- Tworzenie programów szkoleniowych i nagród dla pracowników, bezrobotnych oraz studentów, młodzieży szkolnej oraz osób starszych.
- Pomoc i wykonywanie strategii rozwoju przedsiębiorstw, miast i gmin.
- Wspieranie finansowe, rzeczowe, edukacyjne działań na rzecz pomocy dzieciom.
- Promowanie inicjatyw upowszechniających sztukę, działalność artystyczną, dobra kultury i tradycji, w tym architektury.
- Promowanie i wspieranie działań integracji społeczności lokalnych oraz społecznej aktywności obywateli polskich, europejskich i pozaeuropejskich.
- Wspieranie akcji charytatywnych, dobroczynnych i pomocy społecznej.
- Wspieranie działań aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.
- Promowanie i wspieranie ochrony zabytków.
§9
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
- wspieranie, promowanie, organizowanie i finansowanie debat, sympozjów, konferencji seminariów, paneli dyskusyjnych, wykładów, kursów, targów, szkoleń, pokazów, konkursów, festiwali, giełd, spotkań i innych sposobów przekazywania wiedzy,
- organizowanie kursów i szkoleń dla studentów, młodzieży szkolnej, osób bezrobotnych oraz pracowników firm, osób starszych oraz pracowników placówek edukacyjnych w zakresie realizowanych celów,
- organizowanie spotkań w placówkach edukacyjnych w celu prezentacji możliwych ścieżek kariery zawodowej,
- wspieranie i organizowanie spotkań szkoleniowych, w tym cyklicznych, mających na celu zainspirowanie do podejmowania własnej działalności gospodarczej osób pracujących, bezrobotnych, studentów, młodzież szkolną oraz osoby starsze,
- wspieranie organizacyjne i merytoryczne działań przedsiębiorstw, urzędów, instytucji i organizacji w pozyskiwaniu kompetentnych pracowni poprzez organizowanie spotkań ze studentami, pracownikami, osobami bezrobotnymi i starszymi,
- wspieranie i organizowanie spotkań przedsiębiorców w celu nawiązania wzajemnej współpracy, wymiany poglądów zawodowych oraz wypracowania wspólnych propozycji szkoleń dla pracowników,
- propagowanie rozwoju edukacji artystycznej, technicznej oraz ekonomicznej w placówkach edukacyjnych oraz wśród przedsiębiorców.
- przyznawanie dotacji oraz fundowanie stypendiów, nagród finansowych oraz rzeczowych w zakresie realizowanych celów, w tym w postaci finansowania lub dofinansowania studiów, szkoleń, kursów językowych – na rzecz osób fizycznych lu prawnych
- organizowanie prac badawczych oraz praktyk w przedsiębiorstwach, urzędach, instytucjach i organizacjach w zakresie realizowanych celów.
- wykonywanie badań marketingowych rynku dla przedsiębiorstw, instytucji i organizacji w celu określenia strategicznych kierunków rozwoju,
- organizowanie kursów i szkoleń dla pracowników przedsiębiorstw, urzędów, instytucji i organizacji w zakresie rozwoju zawodowego, poszerzających wiedzę na aktualnych stanowiskach pracy oraz umożliwiających zdobycie nowej wiedzy przygotowującej do pracy w nowych dziedzinach aktywności zawodowej,
- wspieranie i finansowanie drukowania czasopism i publikowania książek, monografii, skryptów, broszur, plakatów, ulotek, bilbordów, w zakresie realizacji celów statutowych,
- wspieranie, promowanie, organizowanie i finansowanie działań edukacyjnych rozwijających zainteresowania młodzieży,
- promowanie współpracy międzynarodowej na poziomie przedsiębiorstw, urzędów, instytucji, organizacji, szkół i uczelni poprzez wspieranie i organizowanie spotkań w celu nawiązania współpracy,
- promowanie i organizowanie szkoleń dla wszystkich grup społecznych na temat społecznej odpowiedzialności w nauce i biznesie, działań B@L.
- wspieranie, promowanie, organizowanie i finansowanie wydarzeń kulturalnych, w tym koncertów, spektakli i pokazów,
- wspieranie, promowanie, organizowanie i finansowanie akcji charytatywnych dla domów dziecka, dzieci biednych, ludzi bezdomnych, pokrzywdzonych przez los, poprzez wspieranie finansowe, rzeczowe, organizowanie pomocy fizycznej oraz porad prawnych,
- Organizowanie konkursów, zawodów i innych form rywalizacji o zakresie tematycznym zbieżnym z celami działania Fundacji.
- Opracowywanie i realizację projektów w zakresie obejmującym działalność statutową Fundacji.
- Wydawanie opinii, komentarzy, recenzji o zakresie tematycznym zbieżnym z celami działania Fundacji, na potrzeby własne oraz podmiotów zewnętrznych.
- Udzielanie patronatów nad przedsięwzięciami o zakresie tematycznym zbieżnym z celami działania Fundacji.
- Prowadzenie portalu internetowego o tematyce związanej z działalnością Fundacji.
§10
Określone cele Fundacji, jak również sposoby ich realizacji mogą być zmienione poprzez zmianę niniejszego Statutu przez Zarząd Fundacji w drodze uchwały podjętej zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków Zarządu Fundacji, w tym Prezesa Zarządu Fundacji, a przy równiej ilości głosów, decyduje głos Prezesa Zarządu Fundacji.
§11
- Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych osób prawnych lub osób fizycznych oraz instytucji, zbieżną z celami Fundacji.
- Dla osiągnięcia celów statutowych Fundacja może współpracować z innymi organizacjami, instytucjami oraz przedsiębiorstwami.
- Dla realizacji celów statutowych, Fundacja może przyjmować lub przekazywać w użyczenie środki trwałe od i na rzecz osób fizycznych i prawnych.
Rozdział III. Majątek i dochody fundacji
§12
Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski w wysokości 2.500 PLN (słownie: dwa tysiące pięćset złotych) przyznany w oświadczeniu woli o ustanowieniu Fundacji, z czego 1.000 PLN (słownie: jeden tysiąc złotych) jest przeznaczony na działalność gospodarczą oraz składniki majątkowe nabyte w trakcie działalności Fundacji.
§13
- Fundusz założycielski Fundacji stanowi trwałą podstawę bytu Fundacji i nie może być uszczuplony bez zgody Fundatora. Działalność Fundacji finansowana jest z jej przychodów.
- Zarząd Fundacji lokuje majątek Fundacji na rachunkach bankowych, w papierach wartościowych, udziałach spółek, jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych, nieruchomościach, a także poprzez udzielanie oprocentowanych pożyczek. Przy lokacie majątku Fundacji winna być brana pod uwagę w pierwszym rzędzie ochrona przedmiotu inwestycji przed jej dochodowością.
- Majątek Fundacji może być obciążony zobowiązaniami do wysokości nie przekraczającej 5% jego wartości, jednak tylko na cele związane z utrzymaniem składników majątku Fundacji lub podniesieniem ich dochodowości.
§14
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§15
Środki na realizację celów Fundacji i pokrycie kosztów jej działalności pochodzą w szczególności z:
- darowizn, spadków, zapisów,
- grantów, subwencji i dotacji,
- dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
- dochodów z majątku Fundacji,
- odsetek bankowych,
- dochodów z działalności gospodarczej,
- dochodów z aktywów, nieruchomości oraz praw majątkowych, w szczególności papierów wartościowych,
- nawiązek sądowych.
§16
- Dochody uzyskiwane z majątku Fundacji przeznaczone są wyłącznie na realizację celów statutowych oraz na pokrycie kosztów działalności Fundacji,
- Przychody z darowizn, spadków i zapisów oraz subwencji i dotacji mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, o ile ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
- W sprawach przyjęcia darowizn i dziedziczenia oświadczenia wymagane przepisami prawa składa Zarząd Fundacji.
- Fundacja nie może przyjąć zapisu, dotacji lub darowizny, jeżeli w chwili podejmowania decyzji w tej sprawie wiadomym jest, że są obciążone w sposób uniemożliwiający skorzystanie z tego dobrodziejstwa.
§17
- Fundacja nie może udzielać pożyczek lub zabezpieczać swoim majątkiem zobowiązań, w stosunku do Fundatorów, członków władz Fundacji, jej pracowników oraz osób, z którymi pracownicy lub członkowie władz pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki, kurateli (zwanych dalej „osobami bliskimi”).
- Majątek Fundacji nie może być przekazywany na rzecz Fundatorów, członków władz Fundacji ani jej pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach odmiennych niż te, które obowiązują w stosunku do osób niezwiązanych z Fundacją, w szczególności nie może być przekazywany bezpłatnie lub na warunkach preferencyjnych.
- Majątek Fundacji nie może być wykorzystywany na rzecz Fundatorów, członków władz Fundacji lub pracowników oraz ich osób bliskich, chyba że wykorzystanie to wynika bezpośrednio ze statutowego celu Fundacji.
- Fundacja nie może dokonywać zakupów towarów lub usług od Fundatorów, członków władz Fundacji, jej pracowników lub ich osób bliskich, bądź podmiotów, w których uczestniczą Fundatorzy, członkowie władz Fundacji, jej pracownicy lub ich osoby bliskie, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Rozdział IV. Organy fundacji
§18
Organami Fundacji są:
- Rada Fundacji,
- Zarząd Fundacji.
Rozdział V. Rada Fundacji
§19
- Rada Fundacji składa się z trzech do siedmiu osób.
- Członków Rady Fundacji powołuje i odwołuje Fundator, przy czym członkowie Rady Fundacji nie mogą być członkami Zarządu ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia.
- Członkiem Rady Fundacji nie może być osoba, która była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej lub przestępstwo skarbowe.
- Członkostwo w Radzie Fundacji ustaje z dniem:
- odwołania przez Fundatora, w szczególności w przypadku:
- nienależytego wypełniania funkcji członka Rady Fundacji;
- naruszenia postanowień statutu Fundacji;
- trwałej utraty zdolności do sprawowania funkcji na skutek choroby lub ułomności;
- zaistnienia innych okoliczności, które powoduję utratę zaufania do danego członka Rady Fundacji;
- śmierci jej członka;
- złożenia przez niego rezygnacji;
- prawomocnego skazania za przestępstwo popełnione umyślnie.
- odwołania przez Fundatora, w szczególności w przypadku:
- Członkowie Rady Fundacji nie pobierają wynagrodzenia z tytułu pełnionej funkcji, z wyjątkiem zwrotu uzasadnionych kosztów związanych z uczestnictwem w pracach tego organu, w tym kosztów podróży.
§20
- Rada Fundacji jest organem opiniodawczym oraz sprawuje stałą kontrolę nad działalnością Fundacji.
- Do kompetencji Rady Fundacji w szczególności należy:
- rozpatrywanie i zatwierdzanie rocznych budżetów i planów działania, sprawozdań z ich realizacji oraz sprawozdań finansowych sporządzanych przez Fundację, jak również rozpatrywanie i zatwierdzanie wieloletnich planów działania Fundacji;
- ocena pracy Zarządu oraz udzielanie członkom Zarządu absolutorium;
- zatwierdzanie opracowywanego przez Zarząd regulaminu wynagradzania pracowników Fundacji;
- proponowanie zmian Statutu oraz opiniowanie zmian Statutu, przedstawionych Radzie przez Fundatora lub Zarząd do zaopiniowania;
- wyrażanie zgody na każdą czynność Zarządu mającą za przedmiot rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości przewyższającej kwotę 1.000.000,00 zł., za wyjątkiem czynności przewidzianych w budżecie i planach działania, o których mowa w pkt 1);
- wyrażanie opinii we wszystkich uznanych przez nią za istotne sprawach w drodze uchwał podejmowanych z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu.
- W celu realizacji swoich zadań kontrolnych Rada Fundacji w szczególności jest uprawniona do:
- żądania od Zarządu przedstawienia wszelkich dokumentów dotyczących Fundacji;
- żądania od członków Zarządu złożenia pisemnych lub ustnych wyjaśnień;
- uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.
§21
- Członkowie Rady Fundacji na jej pierwszym posiedzeniu wybierają spośród siebie przewodniczącego.
- Przewodniczący kieruje pracami Rady Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
§22
- Rada Fundacji pracuje na posiedzeniach zwoływanych w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na sześć miesięcy.
- Posiedzenia Rady Fundacji zwoływane są przez jej przewodniczącego z własnej inicjatywy lub na wniosek Zarządu, Fundatora, lub co najmniej 1/3 członków Rady.
- Posiedzenia Rady Fundacji prowadzi jej przewodniczący, a w razie jego nieobecności członek Rady Fundacji wybrany przez obecnych na posiedzeniu pozostałych członków Rady Fundacji.
- Posiedzenia Rady Fundacji mogą być zwoływane pisemnie lub za pomocą faxu, telefonicznie, elektronicznie albo w formie ustanego zawiadomienia skierowanego bezpośrednio do jej członków.
- Posiedzenia Rady Fundacji mogą być prowadzone telefonicznie, w sposób umożliwiający porozumienie się wszystkich uczestniczących w nim członków. Za miejsce posiedzenia przeprowadzonego telefonicznie uznaje się miejsce Pobytu prowadzącego to posiedzenie. Protokół z takiego posiedzenia powinien być podpisany przez wszystkich uczestniczących w nim członków Rady Fundacji.
- W posiedzeniach Rady Fundacji mogą uczestniczyć z głosem doradczym członkowie Zarządu, Fundator lub inne zaproszone przez nią osoby.
§23
- Uchwały Rady Fundacji zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej:
- dwóch jej członków w przypadku ustanowienia Rady Fundacji w składzie trzech osób;
- trzech jej członków w przypadku ustanowienia Rady Fundacji w składzie większym niż trzy osoby .
W przypadku oddania równej liczby głosów decyduje głos prowadzącego obrady.
- Uchwały Rady Fundacji mogą być podejmowane bez odbycia posiedzenia w drodze głosowania pisemnego, o ile żaden z jej członków nie zgłosi sprzeciwu co do takiej formy głosowania.
Rozdział VI. Zarząd Fundacji
§24
- Zarząd Fundacji składa się z dwóch do dwóch osób i jest powoływany przez Fundatora na okres wspólnej kadencji. Kadencja Zarządu trwa 3 lata.
- Fundator może zostać członkiem Zarządu.
- Członkostwo w Zarządzie wygasa w przypadku rezygnacji, śmierci, bądź odwołania członka Zarządu. Fundator może odwołać Zarząd lub każdego z jego członków w każdym czasie.
- Członkiem Zarządu nie może być osoba, która była skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej lub przestępstwo skarbowe.
§25
- Fundator wskazuje Prezesa Zarządu i Wiceprezesa Zarządu.
- Prezes kieruje pracami Zarządu.
§26
- Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Do kompetencji Zarządu należy:
- kierowanie bieżącą działalnością Fundacji i wyznaczanie głównych kierunków działalności fundacji oraz nadzór nad ich prawidłową realizacją;
- reprezentowanie Fundacji na zewnątrz;
- opracowywanie na rok następny rocznych budżetów i planów działania oraz rocznych sprawozdań przewidujących i uwzględniających politykę inwestycyjną Fundacji i przychody uzyskiwane wskutek jej prowadzenia;
- opracowywanie wieloletnich planów działania Fundacji określających długofalowe kierunki jej działania;
- sprawowanie zarządu nad majątkiem Fundacji;
- zaciąganie zobowiązań w imieniu Fundacji;
- powoływanie oddziałów, zakładów, filii i przedstawicielstw Fundacji;
- opracowywanie projektów regulaminów w Fundacji;
- przyjmowanie darowizn, spadków, zapisów, subwencji i dotacji;
- podejmowanie decyzji odnośnie podziału dochodów Fundacji, lub pokryci strat;
- podejmowanie decyzji w sprawie połączenia Fundacji z inną fundacją;
- podejmowanie decyzji w sprawie likwidacji Fundacji i przeznaczenia majątku zlikwidowanej Fundacji;
- podejmowanie uchwał w sprawie wyróżniania osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do realizacji celów statutowych Fundacji,
- zatwierdzanie rocznych sprawozdań finansowych Fundacji,
- Budżety i plany, o których mowa w ust.2 pkt 3 niniejszego paragrafu Zarząd opracowuje i przedstawia Radzie Fundacji do zatwierdzenia w terminie do dnia 30 listopada każdego poprzedniego roku.
- Zarząd ponosi odpowiedzialność za właściwe finansowanie działalności statutowej Fundacji, w tym także za odpowiednie lokowanie jej środków majątkowych, zapewniające przewidywane przychody i trwałość majątku Fundacji.
§27
W przypadku jednoosobowego Zarządu oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa Prezes Zarządu działający łącznie z Pełnomocnikiem do składania oświadczeń i podejmowania zobowiązań w imieniu Fundacji, powoływanym przez Radę Fundacji. W przypadku wieloosobowego Zarządu oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa Prezes Zarządu działający łącznie z innym członkiem Zarządu lub Wiceprezes Zarządu działający łącznie z innym członkiem Zarządu.
§28
- Każdy członek Zarządu ma prawo i obowiązek prowadzenia spraw Fundacji. Dla dokonania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu niezbędne jest podjęcie przez Zarząd formalnej uchwały.
- Uchwały Zarządu mogą być powzięte, jeżeli jego członkowie zostaną prawidłowo zawiadomieni o posiedzeniu Zarządu.
- Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jego członków, w tym Prezesa lub Wiceprezesa Zarządu.
§29
- Członkowie Zarządu mogą uzyskiwać wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji w tym organie.
- Wynagrodzenie członków Zarządu określa Fundator.
- Umowy o pracę, zlecenia lub inne z pracownikami Fundacji podpisuje Prezes Zarządu. Umowy o pracę, zlecenia lub inne z członkami Zarządu podpisuje pełnomocnik powołany uchwałą Rady Fundacji.
- Wynagrodzenia dla członków Zarządu i pracowników Fundacji wypłacane są ze środków Fundacji.
§30
- Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na miesiąc.
- Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes Zarządu z własnej inicjatywy lub na wniosek Fundatora, Rady Fundacji albo innego członka Zarządu.
- Posiedzenia Zarządu mogą być zwoływane pisemnie lub za pomocą telefaxu, telexu, telefonicznie, elektronicznie albo w formie ustanego zawiadomienia skierowanego bezpośrednio do jej członków.
- Posiedzenia Zarządu mogą być prowadzone telefonicznie, w sposób umożliwiający porozumienie się wszystkich uczestniczących w nim członków. Za miejsce posiedzenia przeprowadzonego telefonicznie uznaje się miejsce pobytu prowadzącego to posiedzenie. Protokół z takiego posiedzenia powinien być podpisany przez wszystkich uczestniczących w nim członków Zarządu.
Rozdział VII. Działalność gospodarcza
§31
- Fundacja prowadzi działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji celów statutowych.
- Całkowity dochód z działalności gospodarczej przeznaczany jest na realizację celów statutowych.
§32
Fundacja może prowadzić w kraju i za granicą, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, działalność gospodarczą w zakresie:
- 19.Z – Pozostała działalność wydawnicza,
- 21.Z – stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja
- 22.Z – pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania,
- 11.Z – działalność w zakresie architektury,
- 12.Z – działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne,
- 20.B – pozostałe badania i analizy techniczne,
- 19.Z – badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych i technicznych
- 20.Z – badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych,
- 20.Z – badanie rynku i opinii publicznej,
- 90.Z – pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 10.Z – działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników,
- 11.Z – działalność usługowa związana z administracją obsługi biura
- 19.Z – wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura,
- 30.Z – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów,
- 99.Z -pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana
- 52.Z – pozaszkolne formy edukacji artystycznej,
- 59.B – pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,
- 60.Z – działalność wspomagająca edukację,
- 99.Z – pozostała pomoc społeczna, bez zakwaterowania, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- 02.Z – Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych,
- 29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna.
Rozdział VIII. Zmiana Statutu
§33
Decyzje w kwestii zmiany Statutu podejmuje Fundator.
Rozdział IX Zmiana celu Fundacji
§34
Fundator uprawniony jest do zmiany celu, dla którego Fundacja została powołana. Zmiana celu Fundacji następuje w drodze zmiany postanowień niniejszego Statutu i wymaga rejestracji przez właściwy sąd.
Rozdział X Połączenie Fundacji
§35
- Dla efektywnego realizowania swoich celów Fundacja może połączyć się z inną fundacją, na warunkach określonych przez zainteresowane strony. Połączenia może nastąpić zarówno poprzez przejęcie, jak i poprzez zawiązanie nowej fundacji. W przypadku połączenia poprzez przejęcie Fundacja może być zarówno stroną przejmującą, jak i przejmowaną. Organem uprawnionym do określenia warunków połączenia oraz dokonania wszelkich czynności związanych z przeprowadzeniem połączenia z zastrzeżeniem § 34 jest Zarząd.
- Połączenie, o którym mowa w ust. 1, nie może nastąpić, jeśli w jego wyniku mogłyby się zmienić cele Fundacji.
§36
Decyzję w sprawie połączenia podejmuje Fundator.
Rozdział XI Likwidacja Fundacji
§37
Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana.
§38
- Decyzję w przedmiocie likwidacji podejmuje Fundator.
- Likwidatorem Fundacji może być Zarząd albo osoba wskazana przez Fundatora.
- Majątek pozostały po likwidacji Fundacji zostanie w całości przeznaczony na cele zbliżone z celami Fundacji określonymi w § 7 Statutu. Konkretne cele na jakie zostanie przeznaczony majątek zostaną wskazane przez Fundatora.
Rozdział XII. Postanowienia końcowe
§39
Fundacja składa organowi nadzoru, określonemu w § 5 Statutu, coroczne sprawozdania ze swej działalności w roku ubiegłym.
§40
Statut wchodzi w życie z dniem wpisania Fundacji do Krajowego Rejestru Sądowego.